Hipnoz, Telkin ve İnancın Gücü

Moderatör: Bru-x

Kullanıcı avatarı
Yönetici
Site Yöneticisi
Mesajlar: 571
Kayıt: 31 Eki 2007, 14:25
Yaşadığınız İl: 6 Ankara
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 18 kez
Teşekkür edildi: 63 kez
İletişim:

Hipnoz, Telkin ve İnancın Gücü

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » 25 Oca 2010, 09:44

Telkin

Telkin Arapça kökenli bir kelime olup, “Bir duyguyu, bir düşünceyi aşılama”, “Bilinç dışı bir sürecin aracılığı ile, kişinin ruhsal veya fizyolojik alanıyla ilgili bir düşüncenin gerçekleştirilmesi”, “Aşılamak” anlamlarına gelir. (Bkz. TDK Sözlüğü)
Telkin kavramını biraz açacak olursak aslında yapılmak istenipte yapılamayan birşeylerin bilinçaltı etkilenerek davranışların bilinçli bir şekilde yapılır hale getirilme aşamasıdır. Gerçekte insanlar hayatlarının %80’ini bilinçsiz geçirirler. Davranışları etkileyen bilinçaltımızın şekillenmesi büyük oranda geçmişimize dayanır. Bir kişinin tanımadığı insanlar karşısında kekemelik yaşamasının nedeni aslında yıllar öncesinde yaşamış olduğu olaylarla ilgilidir. Kişi bu sorunu ortadan kaldırmak ister ancak temel nedene inemediği için çabaları sonuçsuz kalır. Bu gibi durumlarda psikanaliz ile geçmişe inilip nedenler tespit edilerek sorun ortadan kaldırılmaya çalışılır. Genelde bu tedavi işe yarar ancak çok uzun zaman gerekir. Bu uzun süreç yerine, sorunu ortaya çıkarmadan davranışlar yeniden şekillendirmenin çok pratik bir yolu vardır “Telkin” Yani hangi durumlarda nasıl davranması gerektiği, neden ve niçinleri ile kişiye verilir. Davranışları sıfırdan oluşturulur. Yalnız bu aşama kısa, masrafsız ve ptarik olmasına karşın bir o kadar da irade ve sabır gerektirir çünkü ortada çok büyük bir rakip vardır. “Bilinçaltı” Siz bilinçüstünde her şeyi yeniden inşa edebilirsiniz ancak temel hala yerinde durmaktadır. Ve kesinlikle karşı koyacaktır. Bu pek fark edilemeyen bir iç savaşa neden olur.
Bu iç savaşı kayıpsız ve kazançlı bir şekilde tamamlamanın yolları da vardır.

Hipnoz Telkin ilişkisi
Hipnoz ile telkin arasındaki en büyük fark farkındalıktır. Hipnoz sırasında telkinler siz bilinçli uykuda iken verilir Telkinler ise her zaman alınabilir. Uyurken, dinlenirken, gezerken istediğiniz her an telkin parçalarını dinleyebilirsiniz. Hipnoz için özel çalışmalar ve seanslar gerektiği için daha masraflı ve zaman gerektirir.

Fakat temelde her ikisinde de düşünce aynıdır. Psikanalizle uzayan yolu kısaltmak. Bir çok hekim psikanalizle hipnozun birlikte kullanılmasının daha iyi sonuçlar alınmasında etkili olduğunu savunur ve uygular. Hipnozla verilen telkinler anında etkisini gösterirken telkin parçaları ile verilen telkinler 1-2 hafta arasında değişen sürelerde davranışlara yansıyabilir. Ama netice olarak her iki uygulamada da davranışlar değişir.

Telkinle Neler Yapıbilir?
Hipnozla yapılabilenlerin hemen hepsi Telkin parçaları ile de yapılabilir. Sadece telkinde geri dönüşüm sağlanabilmesi için hipnoza göre biraz daha fazla zaman gerekir. Telkinle yapılabileceklerin bir kısmını şöyle sıralayabiliriz;

* Dikkat ve Konsantrasyon Toplama (Ders çalışırken, Ezberlerken)
* Sosyal ilişkileri düzenleme (Fobiler)
* Metafizik (Astral Seyahat)
* Eğitim (Dil Eğitimi, Ders Başarısı, Hazıfa Geliştirme)
* Psikolojik Rahatsızlıklarda (Kişilik Bozuklukları...) vs.

Peki Maddeye Telkinle Etki Edilebilir mi?
Sanırım bizi asıl ilgilendiren kısımda burası. Aslında bu çokta kolay bir şey değil ancak imkansız da değil hatta mümkün. Bunun nasıl mümkün olduğunu basitçe açıklamaya çalışayım.
Hipnoz sırasında sujeye (Uyutulan kişi) “Şimdi elinize yanan bir kağıt koyuyorum eliniz yanacak” deyip eline bir dokunduğunuzda bir süre sonra dokunduğunuz kısmın kızardığını hatta bir süre sonra su topladığını göreceksiniz. Gerçekte böyle bir şey var mı yok fakat beyin yanıldığı için gerçekte olmasa da bunu gerçeklikten sıyrılarak aldığı telkin ile gerçeğe dönüştürmeye mecbur kalacaktır. Çünkü eline yanan bir kağıt koydunuz bizim için olmasa da Suje için gerçek budur.
İnançlar insanların ateş üzerinde ayaklarının yanmadan yürümelerini sağlar, bir kanser hastasını iyi eder, baş ağrılarını geçirir, görünmeyeni görünür kılar. Aslolan inanmaktır bu inançta ister telkinle ister hipnozla sağlanmış olsun gerçeğin ta kendisi haline gelmeye başlar.

Bunu çok basit bir deneyle sizde evinizde deneyebilirsiniz.
Bir sürahi dolusu yeni kaynamış suyu alın ve bir su bardağını bu suyla doldurun. Masanın üzerine bırakın ve yüksek sesle “Elimi yakma”, “Elimi yakmanı istemiyorum”, “Elimin yanmayacağını biliyor ve inanıyorum” deyin. Ve işaret parmağınızı içi kaynar su dolu olan bardağa batırın. Eğer gerçekten kendinize inanmışsanız parmağınız gerçekten hiç acı hissetmeyecek, yanmayacak ve su toplamayacaktır. Nedeni ise bir çok insanın bilmediği bir gerçekte gizlidir. “protonlarda söz dinler” Evet ilginç ama maddelerde söz dinler. Aynı kaynar su demlikten çay dökerken üzerimize dökülmüş olsa idi döküldüğü yeri yakacak, büyük acılarla bir süre sonra döküldüğü yerin su toplamasına neden olacaktır. Çünkü sıcak suya bizi yakmamasını söylememiştik.

Aynı deney bilim adamları tarafından gene su ile farklı bir şekilde yapılmıştır. İçi su dolu kaseye kötü sözler söylenmiş, küfür edilmiş ve derin dondurucuya konmuş. Diğer içi su dolu kaseye ise güzel sözler söylenmiş, suya iltifatlar edilmiş ve derin dondurucuya konmuştur. Sonuç gerçekten çok ilginçtir. Elektron mikroskobu ile her iki donmuş suya bakılır. Kötü söz söylenen sudaki buz kristalleri çok kötü ve iğrenç şekiller oluştururken İltifat edilen güzel sözler söylenen sudaki buz kristalleri seyrine doyum olmayacak güzellikte şekiller oluşturmuşlardır.

Peki bunlardan ne çıkarabiliriz. Madde ister canlı olsun ister bize göre cansız söz dinler ve yeniden şekil alabilir. Telekinezi ile ilgilenenler bilirler ki göz rengi, saç rengi kişinin isteği ile değişebilmektedir. Bununla ilgili çok sayıda örnek vardır.
İstekleriniz ve inançlarınız nöronlar aracılığı ile beyni etkileyecek ve beyinde buna uygun olarak kimyasallar üretip vücuda gönderecektir. Bir süre sonra bilinmeyen gerçek sizi kuşatmaya başlayacak ve tüm hücreleriniz müthiş bir hızla sizi yeniden inşa için çalışmaya başlayacaklardır.


Daha önce bu makalemiz bir firma için hazırladığımız Telkin CD 'si için yazılmıştı. Yeniden düzenleyerek buraya ekliyorum.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Yönetici mesajı için:
sanitarium (10 Oca 2017, 21:29)
Değerlendirme: 33.33%
Hz. Mevlana derki:

Beden yumurtası içinde harika bir kuşsun sen,
Yumurtanın içinde kaldığın sürece uçamazsın.
Eğer beden kabuğunu kırarsan kanatlarını çırpacak ve ruhu kazanacaksın.

Mesnevi'den


Kullanıcı avatarı
tes1907
Mesajlar: 40
Kayıt: 29 Mar 2009, 10:00
Konum: Astral Evren...Malatya
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Re: Hipnoz, Telkin ve İnancın Gücü

Okunmamış mesaj gönderen tes1907 » 25 Oca 2010, 11:51

Adını bilmiyorum ama akrepkral çok güzel bir yazı bunu yazman çok iyi olmuş...

NOT: normal yaşama göre beden uyku uyanıklık arasında yani 2. dereceden trans halindeyken telkinler çok daha etkili olur. günlük hayatta %10 ise uyku uyanıklık arası %60 olur. ( Benim bilgim değil bir kitapta okudum!)
"Asla vazgeçme ve hayallerini takip et " Bu bir avuç cesareti kalbine yerleştir. unutma yarına onunla varacaksın..!
Ruhmu saran alevle yükselmeliyim ancak. Dik başlı siyah köpek, beni bekliyor olacak..!

By T€$
Timuçin mre $en

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Hipnoz ve Telkinler Genel” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir