Kuantum anlamı ve kullanım alanları !Okumadan geçme!

Moderatör: Bru-x

Kullanıcı avatarı
megaboy
Teşekkür etti: 0

Kuantum anlamı ve kullanım alanları !Okumadan geçme!

Okunmamış mesaj gönderen megaboy » 17 Nis 2011, 22:15

Adını sıkça duyduğumuz fakat anlaması cok zor gibi görünen kuantum, nasıl birşey ve günlük hayatta kullanımı nasıl?

Atom altı parçacıklarının tamamı kuantum olarak nitelendirilebilir. Bu gruba giren birçok parçacık bulunmuştur ve halen araştırmaları devam etmektedir. İçlerinde en fazla bilinen ve herkesin yakından bildiği elektronlardır.
Kuantum adı verilen bu parçacıklar evrenin her yerinde bulunmakta, sabit ve cansız olarak gördüğümüz her maddenin varlığı atomlara ve bu parçacıklara dayanmakta ve hareket halindedirler.

Kuantumun bize ne gibi faydası var dersek de:
Şu an geniş çaplı alanlarda kullanımdadır. Özellikle evlerde kullanılan, TV, bilgisayar ekranları, teypler, elektronik malzeme içeren tüm cihazlar hep kuantumların belli dış etkilere karşı gösterdiği tepkilerden yararlanılarak oluşturulmuştur.

Atom altı parteküllerinden kuarklarla leptonlar, kuvvet taşıyıcı parçacıklar aracılığı ile etkileşime girerler ve görünür maddenin tümüne vücut verirler.

Madde moleküllerden, moleküller atomlardan, atomları oluşturan elektron ve çekirdektir. Atomun isim babası Demokritos bölünemez dediği atomlar da bölünebilir çekirdek ve elektronlardan oluşmaktadır.
Moleküller, çeşitli atomların birbirine eklenmesiyle ortaya çıkar. Kimya dilindeki element sözcüğü farklı atom yapısını belirtmek için kullanılır. Her elementin farklı atom yapısı vardır.

Görünen evrenin sabit duran tüm maddelerinin temelinde hareketli ve enerjik atomlardan oluşmuş bir bütünlük yatmaktadır.

Kuantum bize, baktığımız ve gördüğümüz herşeyin aslında bir de görünmeyen tarafı olduğunu ve bunları geniş alanlarda kullanma olanağı tanıma imkanı vermiştir.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100000874857108 Ulaşmak için ekle.

Tadında bıraktık

Mentalizm_attackers
Teşekkür etti: 0

Re: Kuantum anlamı ve kullanım alanları !Okumadan geçme!

Okunmamış mesaj gönderen Mentalizm_attackers » 17 Şub 2012, 16:19

Çok teşekkür ederim.Bende bilmiyordum senden öğrendim.